A háború egy ördögi kör, amiből csak tárgyalásokkal lehet kitörni

Tárgyalásokra lenne szükség az USA és Oroszország között a New York Times véleménycikke szerint.

A februárban kitört háború intenzitása nem akar csökkenni, sőt egyre jobban eszkalálódik. Ukrajna komoly nyugati segítséggel tudja csak visszatartani az oroszokat. A segítség elsősorban az Egyesült Államokból érkezik, akik eddig már több, mint 40 milliárd dollárt küldtek Ukrajnába. A második legnagyobb támogató az Egyesült Királyság, akik 7-8 milliárd dollárral támogatták az ukránokat, míg Németország és Lengyelország eddig fejenként 5-5 milliárd dollárt küldött. Az amerikaiak és az angolok támogatásának nagy része fegyverszállítmányokat takar, míg az európai országok inkább a menekültválság kezelését támogatják. Csak az amerikai fegyveres támogatás értéke négyszer annyi, mint Ukrajna egy éves védelmi költségvetése.

A támogatásnak köszönhetően Ukrajna egyelőre többnyire sikeresen védekezik és nem került sor a NATO és Oroszország közötti nyílt konfliktusra. A nyugatiak úgy próbálnak egyensúlyozni, hogy Ukrajna meg tudja védeni magát, de a támogatást az oroszok ne tekintsék a NATO beavatkozásának. Az Egyesült Államok valószínűleg úgy kalkulál, hogy létezik az oroszoknál egy vörös vonal, és amíg azt nem lépik át, addig támogathatják Ukrajnát. Ez a vörös vonal feltehetőleg bizonyos fegyverek átadását, vagy ezekkel a fegyverekkel az orosz területek támadását jelenti. Ezt bizonyítja Joe Biden beszéde is, amiben azt hangsúlyozta, hogy az amerikai támogatás célja az ukrán területek megvédése, és az a tény, hogy az amerikaiak nem küldtek a legnagyobb hatótávolságú fegyvereikből az ukránoknak.

A probléma abban rejlik, hogy a két tábor célkitűzései nagyon távol állnak egymástól. Az oroszok, amennyiben nem sikerül területeket magukhoz csatolni, akkor a háborút vereségként fogják megélni, míg a Nyugat számára Ukrajna veresége teljesen elfogadhatatlan. Amennyiben az oroszoknak sikerül tovább nyomulnia, akkor a Nyugat több és jobb fegyvert fog küldeni az ukránoknak, és ha ezeknek a fegyvereknek hála az ukránok területeket foglalnak vissza, akkor az az oroszokat fogja még hevesebb és pusztítóbb támadásokra sarkallni. Világosan látszik, hogy ez a dinamika a háború eszkalálódásához vezet már most is, és a jövőben a helyzet még rosszabb lehet. Egy olyan ördögi kör alakult ki, amiben amint az egyik fél egy kicsit jobban áll, a másik megsokszorozza az erőit, hogy visszavágjon. Ez egy olyan spirál, amiből egyre nehezebb kiszállni és egyre csak nő az esélye egy katonai konfliktusnak a két tábor között. Ráadásul minél több fegyver kerül a konfliktusba, annál kiszámíthatatlanabbak a következmények.

A szerzők szerint ezért a fegyveres támogatás, még ha nem is lépi át azt a bizonyos vörös vonalat, nem fogja tudni megoldani a konfliktust. Véleményük szerint az egyetlen esély, ha két fél között megindul a kommunikáció. A kommunikáció, az egyetlen módja annak, hogy kirajzolódjon, hogy mik azok a kompromisszumok, amelyek mindkét fél számára elfogadhatóak. Ezt az ördögi kört csak úgy lehet megtörni, ha két fél szóba áll egymással, mielőtt még késő lesz.

Az eredeti cikk itt olvasható.
A szemlét készítette: Papp Gergely

2022. július 28.