Svédországi választások a bandaháborúk árnyékában

A közelgő svéd választások legfontosabb témája a közbiztonság. Svédország ma Európa egyik legveszélyesebb helye a különböző etnikai hátterű bandák közötti háborúnak köszönhetően. A választáson két sokpárti szövetség néz egymással szembe, és egyelőre fej-fej mellett haladnak. A választást egyelőre érdemben nem befolyásolja, de az első szavazók között egyre magasabb a nem Svédországban születettek aránya.

Szeptember 11-én Svédország népe az urnák elé járul, hogy szavazataikkal nyilvánítsanak véleményt, hogy az országuk milyen irányba haladjon a következő négy évben. A választásoknál mindig fontos kérdés, hogy mik azok a témák, amik a választókat a legjobban érdeklik. Idén, először a mérések kezdete óta (1979), a választókat legjobban érdeklő/aggasztó kérdés a közbiztonság lett. Ez csak azoknak lehet meglepő, akik az elmúlt években, évtizedekben keveset olvastak a skandináv országról és a fejükben még mindig az a régi kép él, hogy Svédország a világ egyik legbiztonságosabb országa. Sajnos a valóság az, hogy mára Svédország Európa egyik legveszélyesebb helye lett. A második legfontosabb téma az egészségügy, harmadik helyen pedig az integráció áll, azaz a Svédországban letelepült külföldiek bevonása a svéd társadalomba.

A közbiztonság és az integráció kérdése között szoros összefüggés található. A svédek idegeit leginkább azok a heti gyakorisággal előforduló bombatámadások és lövöldözések borzolják, aminek a hátterében a különböző etnikumú bandák között rivalizálás áll. Vessünk egy gyors pillantást, hogy melyik bandák harcolnak egymással Svédországban:

Fekete Kobra – eredetileg Dániában alakult szervezet, akik már Svédországban is aktívak, a tagjaik többnyire iraki és iráni származásúak, pár éve felszámolták őket, de újraalakultak.

Naser Gang – a banda az albán származású alapító után lett elnevezve. Fő profiljuk a drogkereskedelem, a szerencsejáték és a védelmi pénzek.

Syriac Mafia – török származású menekültek alapították családi/baráti kapcsolatok mentén. Ők valójában nem muszlim törökök, hanem keresztények. A syriac magyarul asszírt jelent, ők egy Közel-Keleten élő keresztény kisebbség, akik a folyamatos üldöztetések miatt, már sok évtizede elhagyni kénytelenek a szülőhelyüket.

Original Gangsters – egy másik asszír banda, komoly összecsapásai vannak az albán Naser Gang-gel, főleg az illegális szerencsejáték feletti uralomért.

M Falangen – Szerbia déli részéről származó bosnyákok bandája, akik különleges kegyetlenségükről hírhedtek.

Bandidos – eredetileg Texasban alapított motoros banda, mára az egész világon vannak szervezetei, tagjaik többnyire svédek.

A bandák legtöbbször családi/baráti vonalak mentén azonos etnikumú tagokból alakulnak, egymással folyamatosan rivalizálnak, amik gyakran véres leszámolásokba torkollanak. Legutóbb, néhány nappal ezelőtt Malmö legnagyobb bevásárlóközpontjában volt lövöldözés, és nagyon úgy tűnik, hogy a 2022-es év lesz a legvéresebb év Svédország történetében (32 fegyveres gyilkosság az első öt hónapban), pedig az előző években is rekord magasságokban voltak a számok.

A probléma súlyosságát a jelenleg kormányzó pártok is elismerik, de ez nem biztos, hogy elég lesz a győzelemhez. Svédországban hagyományosan egy váltógazdaság volt, ahol vagy a szociáldemokraták, vagy a konzervatívok kormányoztak. Az elmúlt években egyre több új párt tűnt fel a színen, mint például a radikális jobboldali párt, a Svéd Demokraták, akikkel egy ideig senki sem akart koalícióra lépni. Mostanra azonban ez megváltozott, két laza szövetség fog versengeni a választásokon. A jelenleg kormányzó szociáldemokraták a zöldekkel, a kommunistákkal és a centrista párttal fogtak össze, míg a másik oldalon a kereszténydemokraták, a mérsékeltek, a liberálisok és a már említett, igen népszerű, de eddig páriaként kezelt demokraták állnak.

Az előzetes felmérések szerint minimális előnnyel vezet a jobboldal, és sikerük mellett szól az is, hogy amikor a közbiztonság az emberek legnagyobb problémája, akkor többnyire jobbra szavaznak.

A baloldali szövetség már nyíltabban beszél a migráció és bandaháborúk kérdéséről, mint korábban, és abban bíznak, hogy Svédország első női miniszterelnökének, az országot jelenleg vezető Magdalena Anderssonnak a pozitív megítélése fogja őket a sikerhez vezetni.

A 10 milliós országban a szavazásra jogosultak között 1,2 millióan vannak, akik nem Svédországban születtek. Saját pártjuk nincsen, valószínűleg a különböző vallási és etnikai hátterük miatt, de általában a baloldalra szokták leadni a szavazatukat. Még meghökkentőbb az első szavazók közötti arányok. A 18-21 év közötti fiatal szavazók közel egynegyede első, vagy második generációs bevándorló, Malmö belvárosában ez az arány 50 százalék.

Két hét múlva kiderül, hogy kiket bíznak meg a svédek az egyre súlyosodó problémáik kezelésével.

A szemle a következő cikkek alapján készült:

Violent Crime Rocks Sweden Ahead of Elections :: Gatestone Institute
Sweden’s Opposition Parties in Narrow Lead Ahead of September Elections – Bloomberg
Sweden Campaigning Reflects Changing Political Landscape (voanews.com)

Kapcsolódó anyagunk itt olvasható.
A szemlét készítette: Papp Gergely

2022. augusztus 29.