Az élettartam növekedése és az életminőség kérdései

Sokan számítanak rá, hogy idősebb éveikben testi és szellemi képességeik romlanak majd, és életük végén függő állapotban vagy egyedül maradnak. A 20. század orvostudományi fejlesztései, mint a szanitáció, az antibiotikumok és a vakcinák jelentősen meghosszabbították az emberi élettartamot, az újszülöttek átlagosan mára körülbelül 77 évig élnek. Azonban az utóbbi évtizedekben az élettartam növekedése lelassult, és ez gyakran a rossz egészségi állapotban töltött évek meghosszabbodását jelenti.

Peter Attia orvos, aki a hosszú, egészséges élet elérésének lehetőségeit hirdeti, személyre szabott egészségügyi tanácsokkal, diagnosztikai tesztekkel és különböző protokollokkal segíti gazdag és kizárólagos ügyfélkörét. Attia szerint a tudomány, a technológia és a célzott kezelés megoldást nyújthatnak arra a modern problémára, amelyet ő a „marginal decade”-nak nevez, azaz az életünk végén eltöltött évtizedre, amikor az orvostudomány tart minket életben, de függetlenségünk és képességeink fokozatosan csökkennek.

Attia szerint a hosszú élettartam nem csak a fizikai aktivitásról és az egészséges táplálkozásról szól, hanem arról is, hogy aktívan előzzük meg az öregkori betegségeket és fogyatékosságokat. A szkeptikusok szerint azonban Attia és a hasonló gondolkodók túlbonyolítják az egyszerű tanácsokat, és kétséges, hogy stratégiáik jelentősen hosszabb, egészségesebb életet eredményeznek-e.

A modern orvostudomány és az életmódváltások révén lehetséges lenne a „morbidity compression”, vagyis a betegségek és a rokkantság késleltetése életünk vége felé, ahogy azt James Fries javasolta, de a valóságban az emberek gyakran hosszabb, de nehezebb éveket élnek meg.

Eredeti cikk
Fordítás

2024. április 17.