Az erőnléti edzés szerepe az életminőség fenntartásában

A pandémia világszerte változásokat hozott az emberek életében, felhívva a figyelmet az egészség megőrzésének fontosságára. Az izomtömeg csökkenése – amit sarcopeniának nevezünk –, és az ezzel járó erő- és mozgékonyságvesztés már 50 éves kor felett jelentkezhet. A szakértők azonban úgy vélik, hogy az erőnléti edzésekkel ez a folyamat lassítható, sőt, az elvesztett izomtömeg egy része is visszanyerhető.

Az erőnléti edzések nemcsak az izomtömeg megőrzésében játszanak kulcsszerepet, hanem abban is, hogy az idősebb korosztály tagjai tovább élvezhessék a fiatalos tevékenységeket. Jordan Metzl sportorvos és Dixie Stanforth, a Texasi Egyetem kineziológiai és egészségnevelési tanszékének oktatója is hangsúlyozza az erőnléti gyakorlatok fontosságát, különösen az idősebbek körében. Metzl, aki maga is több maratont és Ironman triatlont teljesített, híve az intenzív intervallum edzésnek (HIIT), amit még 70-80 éves korban is ajánl.

Az erőnléti edzés javítja a mozgás energiatartalékát, vagyis kevesebb energia ráfordításával lehet ugyanazt a munkát elvégezni, csökkenti az ízületi fájdalmakat, és minimalizálja a sérülések kockázatát. Stanforth kiemeli, hogy a hátsó izomlánc – mint például a farizom, amely fontos a test hátsó részének aktivizálásában és a mozgások erőteljes végrehajtásában – megerősítése kulcsfontosságú. Javasolt gyakorlatok közé tartoznak a guggolások, evezések és lábnyomások, amelyek az összes nagy izomcsoportot megdolgoztatják.

A rendszeres erőnléti edzés növeli az életminőséget, hosszabb távon biztosítja a fizikai függetlenséget, és csökkenti az olyan betegségek kockázatát, mint az osteoporosis. Mint Stanforth mondja, „a testmozgás jobb, mint bármelyik gyógyszer”, különösen az öregedés okozta csontritkulás ellen.

Eredeti cikk
Fordítás

2024. április 25.