Az új propagandaháború

1989. június 4-én Lengyelországban részben szabad választásokat tartottak, ami a kommunista rezsimek bukását indította el Kelet-Európában. Ugyanezen a napon a Kínai Kommunista Párt hadsereget küldött a Tienanmen térre, hogy leverje a diákok szólásszabadságért, igazságosságért és demokráciáért indított tüntetését. A katonák brutálisan elnyomták a demonstrációt, letartóztatták a résztvevőket, és sokakat megöltek.

A kínai rezsim a fizikai felszámolás mellett a „Nagy Tűzfal” révén azokat az eszméket is megpróbálta kiirtani, amelyek a tiltakozásokat inspirálták. A cenzúra kiterjed olyan kifejezésekre, mint a„Tienanmen” vagy a „június 4.”, miközben online nyomkövetést és más elnyomó eszközöket is alkalmaznak.

A legfejlettebb megfigyelés ellenére azonban a kínai rezsim rájött, hogy a felháborodás és az igazságtalanság mindig ellenálláshoz vezet. A COVID-19 járvány miatti szigorú lezárások Kínában az elmúlt évek legnagyobb tüntetéseit eredményezték. 2022 őszén fiatalok, akik még soha nem vettek részt tüntetésen, Peking és Sanghaj utcáin szólaltak fel a szabadságért.

A kínai rezsim ugyan sikeresen cenzúrázza az internetet és figyeli meg a népet, de a diktatúra radikalizálja az embereket, és még egy ilyen elnyomó rendszer sem képes teljesen elhallgattatni a demokratikus eszméket. A hatalommal való visszaélés iránti düh arra készteti az embereket, hogy egy jobb rendszeren gondolkodjanak.

Eredeti cikk
Fordítás

2024. május 8.