Az ultrafeldolgozott ételek hatása a testre és az elmére

Az ultrafeldolgozott ételek nem csak a testünk, de az agyunk működését is befolyásolhatják. Új kutatások szerint az olyan ételek, mint a chipsek, különféleféle gabonafélék és a legtöbb csomagolt snack, változásokat okozhatnak abban, ahogyan tanulunk, emlékszünk és érzünk. Ezek az ételek függőséget okozó anyagokként hatnak, és néhány tudós egy új mentális egészségi állapotot nevezett meg velük kapcsolatban, az „ultrafeldolgozott ételek okozta használati zavart”. Az ilyen ételekben gazdag étrend növelheti a mentális egészség romlásának és az alvásproblémák kockázatát.

A kutatás még kezdeti stádiumban van, és a tudósok szerint még sok mindent nem tudnak. Nem minden ultrafeldolgozott étel egyforma, állítják néhányan, hozzátéve, hogy egyesek jótékony hatással lehetnek az egészségre. A magas ultrafeldolgozott ételekben gazdag étrendet összefüggésbe hozták az elhízással, a 2-es típusú cukorbetegséggel, a rákkal és a szív- és érrendszeri betegségekkel, de a kutatók még mindig próbálják kideríteni, hogy a kalóriatartalmon és tápanyag-összetételen túl mi befolyásolhatja ezt.

Sok ultrafeldolgozott étel gyorsan hat az agyra, amikor megesszük őket, és erős hatást gyakorolnak annak jutalmazó rendszerére, amely az öröm, motiváció és tanulás szempontjából fontos. Ezek a hatások hasonlóak ahhoz, amikor az emberek nikotint, alkoholt és más függőséget okozó drogokat használnak, mondja Ashley Gearhardt, a Michigan Egyetem pszichológia professzora, aki az élelmiszerfüggőség egyik mércéjének társalkotója.

Az olyan élelmiszergyártók, mint a feldolgozott húsok és muffinok gyártói azzal védelmezik termékeiket, hogy nincs egységesen, világszerte elfogadott meghatározása az ultrafeldolgozott élelmiszernek.

Eredeti cikk
Fordítás

2024. március 28.