Eljöhet a robot pszichológusok kora

Mára már elfogadott tény, hogy sok szakmában, elsősorban a fizikai munkák és monoton szellemi munkák területén, a közeljövőben gépek fogják helyettesíteni az embert. Más összetettebb munkák esetében már nehezebben tudjuk elképzelni, hogy gépek dolgozzanak az ember helyett. Ennek megfelelően, sokan úgy gondolják, hogy a pszichológia és a hasonló „segítő” szakmák, ahol az empátia fontos szerepet játszik, kizárólag emberek által végezhető. A theconversation.com magazinban megjelent cikk szerzői azonban máshogyan látják ezt a kérdést. Ők úgy gondolják, hogy a mentális problémák kezelésének területére is be fog lépni a gépi tanulás és a mesterséges intelligencia.

A pszichológus munkájának fontos része az empátia és az intuíció. Ezeken a területeken nem valószínű, hogy egy gép helyettesítheti az embert. Ugyanakkor, a szerzők szerint, a pszichológus munkájának legnagyobb részét kitevő fázisait már nem annyira nehéz automatizálni. A páciens állapotának felmérése pszichológia tesztek alapján történik. Az állapotának a kiértékelése, majd a megfelelő terápiás kezelés kiválasztása szintén előre megírt vezérvonalak mentén zajlik. Az előírt feladatok és az eredmények kiértékelése szintén már előre lefektetett elvek mentén halad. A pszichológiai munka ezen fázisai viszonylag könnyen automatizálhatóak lesznek. Ugyan a mesterséges intelligencia fejlesztése még korai szakaszában tart, már most találhatunk ígéretes példákat arra, hogy a pszichológus munkáját egy gép végzi: több olyan mentális problémák kezelésére kifejlesztett applikáció létezik (Cogniant, Woebot), ahol chatbotokkal folytathatunk terápiás beszélgetést. Ezek a chatbotok a pszichológiában leggyakrabban használt és legelterjedtebb terápia, a kognitív viselkedés terápia elvei szerint irányítják a párbeszédet.

Természetesen a koronavírus járvány is hozzájárult ahhoz, hogy ezek a technológiai megoldások szélesebb körben elterjedjenek. A járvány kitörése óta jóval több ember szenved mentális problémáktól a veszélyeztetettség érzése és a lezárások következtében. A fizikai kapcsolatok korlátozása miatt a személyes terápiás kezelések nem voltak már elérhetőek, illetve sokan nem is tudnák megfizetni azokat. Így maradtak az online elérhető módszerek, mint a korábban említett terápiás applikációk, vagy a meditációs tréninget segítő alkalmazások (Headspace, Calm), amelyeket szintén rengetegen töltöttek le az elmúlt évben. Ebből az látszik, hogy a páciensek is készen állnak arra, hogy a technológia által közvetített segítséghez forduljanak, és ez a technológia csak egyre gyorsabban fog fejlődni. A mesterséges intelligencia a döntéshozatalban és az „állapot előrejelzésekben” fog hatalmasat fejlődni, pont azokon a területeken, ahol azt gondolhatnánk, hogy a pszichológust nem helyettesíthetik a gépek.

Ezek a példák mind azt bizonyítják, hogy a mesterséges intelligencia fejlődésével a pszichológusi szakma egyre nagyobb részét lehet automatizálni. Bár sokan kellemetlennek érzik, hogy a gépek betörhetnek az ennyire intim, emberi területekre is, a cikkírók véleménye szerint elsősorban azt kell megvizsgálni, hogy mi a legjobb megoldás a páciens szempontjából.

Az eredeti cikk itt olvasható.

A szemlét készítette: Papp Gergely

2021. február 16.