Kik támogatták Donald Trump kampányát 2020-ban?

Az Amerikai Egyesült Államok nem csak a közigazgatási vagy választási rendszerében tér el jelentősen a többi országtól, hanem a politikai kampányok finanszírozásának tekintetében is. Az 1971-ben megalkotott kampányfinanszírozási törvény, majd az 1974-ben a Szövetségi Választási Bizottság megalakulásával korlátozták, hogy az állami pénzek a pártkasszákba csorogjanak. Így az amerikai elnökválasztási és pártkampányokban hatalmas szerepet játszanak a támogatók pénzügyi hozzájárulásai. Összesen 863 millió dollárnyi donációt sikerült összegyűjtenie a Donald Trump kampánystábjának és a Republikánus Párt különböző szervezeteinek. Ebből 596 millió a kampánybizottságon keresztül folyt be, míg 267 millió dollár különböző magánszemélyek és vállalatok hozzájárulása volt. A következőkben a legérdekesebb támogatókat mutatom be pár bekezdésben.

Geoffrey Palmer, a Los Angeles-i székhelyű G. H. Palmer Associates ingatlankezelő tulajdonosa. Vállalatán keresztül, jelenleg több, mint 6 millió dollárral járult hozzá a POTUS kampányához. Az üzletember igazán 2016-ban hívta fel magára a figyelmet, de korábban is számos, jelentős pénzadományt juttatott el a mind a Republikánus Nemzeti Bizottságnak (Republican National Committee), mind a Nemzeti Republikánus Kongresszusi Bizottságnak (National Republican Congressional Committee), illetve számos helyi, állami politikai szereplőnek, ügyvédnek, a Los Angeles Városi Tanácsának, valamint Mitt Romney Utah állam volt szenátorának, 2012-ben republikánus elnökjelölt volt. Hozzávetőlegesen 1,2 millió dollárt adományozott republikánus szervezeteknek, 2016-ban pedig a valaha volt legnagyobb egyösszegű, 2 millió dolláros donációjával emelkedik ki a támogatók sorából. Az ingatlanmogul több szempontból is hasonlítható Donald Trumphoz: apja vagyonával indította el pályafutását, nem foglalkozik az őt ért kritikákkal, a saját feje után megy és valósítja meg elképzeléseit.

Stephen A. Schwarzman, a Blackstone magántőke és kockázatkezelő csoport elnök-vezérigazgatója. Nem támogatta Trumpot a 2016-os kampányában, se anyagilag, se más formában. Azóta azonban az egyik legfontosabb nem hivatalos tanácsadójává vált az elnöknek, rendszeres látogatója az Ovális Irodának. Szoros kapcsolatai vannak a kínai fővárossal befektetőivel, így nem lehet kérdéses, honnan kapja az Amerikai Egyesült Államok elnöke a Kínával kapcsolatos információkat. Az adminisztráció de facto Kína szakértő szerepében vélhetőleg ő játszott közvetítő szerepet a 2018-as vám- és kereskedelmi háborúban a két fél között. Az üzletember, legutóbb megjelent könyvében taglalja szerepét a megállapodásokban. Schwarzman mindig igyekezett jó kapcsolatokat ápolni a politikai vezetőkkel: barátja Steven Mnuchin pénzügyminiszternek, számos kormányzati szereplővel jó viszonyt ápol, valamint Donal Trumpot is közel 40 éve ismeri. Úgy vélekedik, hogy még az USA legközelebbi szövetségesei is nehezen tudnak zöld ágra vergődni az elnök politikájával kapcsolatban, kemény fejtörést okozva ezzel a kormányzati tisztviselőknek kül- és belföldön egyaránt. Ugyanakkor rávilágít, hogy a média, a sajtó és az emberek általában túl sokat foglalkoznak Trump tweetjeivel. Szerinte szóra sem érdemesek ezek a bejegyzések, mégis mindenki ezekkel foglalkozik. A rövid üzenetek csak általános jelenségekre, aggodalmakra hívják fel a figyelmet, ezek indikátorai, de nem kellene szó szerint értelmezni mindet. Az elnök 2016-os megválasztása óta rengetegen vették fel Schwarzmannel a kapcsolatot, mert hiába volt rengeteg ismerőse a jelenlegi elnöknek, még a hozzá közel álló üzletemberek sem hittek teljes mértékben abban, hogy valaha ő lesz a „szabad világ vezetője”. Schwarzman a Blackstone Group-on keresztül 3 millió dollárnyi donációval támogatta Donald Trump kampányát.

Az egyik vezető a donátorok között az America First Action / America First Policies non-profit szervezet, politikai akció bizottság (PAC) áll 22 millió dollárral. 2020. április 15 óta Linda McMahon elnökli, aki előtte 2017 és 2019 a kis vállalkozásokért felelős adminisztrációt vezette. A pro-Trump szervezet egy 10 millió dolláros kampányt indított el #Bejing Biden hashtaggel, amelyben a Demokrata Párt elnökjelöltjét a Kínával kapcsolatos nézetei, miatt támadták. A kampány meglovagolta a koronavírus pandémiát és Donald Trump konstans Kína ellenes retorikáját: legutóbb kártérítést követelt, a távol-keleti államtól, valamint bejelentette, hogy a kormány vizsgálatot indít Kína felelősségét illetően a járvány elterjedéséről. A Republikánus Nemzeti Bizottság a vírus sújtotta hetekben úgy döntött, hogy visszafogja a kampányköltéseket, ezért előtérbe került a GOP-párti támogatók a partvonalról és egy másodlagos, alternatív támogatói csoportot igyekeznek létrehozni. Az AFA korábban ennek nem látta hasznát, sőt, úgy vélekedett, hogy mivel a járvány miatt az elnök rengeteget szerepel a különböző sajtótermékek címlapján, így várni kell a támadással. Március végén viszont úgy határoztak, hogy április közepére időzítve mégis megindítják a kampány-háborút Joe Biden ellen. A három reklámblokkra épülő hirdetés kiemelte, hogy miközben „Kína megöli az amerikai munkahelyeket, ellopja a technológiát, veszélybe sodorja az egészségügyet” Biden kitartóan állást foglal a kínai nép és kormány mellett. Úgy gondolja, hogy „nem rossz emberek” és „nem kell a kínai gazdasági növekedést visszafogni”. Beszédeiből kiemelik – amire ő maga is szeret nyilatkozni – hogy továbbra is támogatja az 1979-es kínai-amerikai diplomáciai egyezményt, amelyben kiemelt szerepet játszott. A kampány az elnökjelölt washingtoni szerepére konkludált, majd deklarálta, hogy a fővárosban eltöltött 47 éves karrier után semmi értelme annak, amit Biden csinál és hogy 40 évvel a tajvani kapcsolatokról szóló egyezmény után „megbukott a teszten”. A PAC-hoz szorosan kapcsolódik az America First Policies non-profit szervezet is. 2017-ben alapította 6 Trump támogató, köztük az a Brad Parscale is, aki a 2016-os elnökválasztási kampányát vezette Donald Trumpnak. Egy grass-root alapú, alulról jövő kezdeményezést hoztak létre alapítói, annak érdekében, hogy az elnök politikája sikeresen eljusson mindenkihez, illetve támogatást biztosítsanak neki a Fehér Házban.

Az Uline Inc. vállalat tulajdonosi körében, a New York Times által a „legerősebb konzervatív pár”-nak definiált Elizabeth és Richard Uihlein állnak. Főkent hajózási szállítmányozással, csomagolóanyagokkal foglalkozó vállalat tulajdonosai 4 millió dollárnyi donációt juttattak el az elnök támogatására. Mindketten elkötelezett republikánusok, kedvenc televíziós hírcsatornájuk – értelemszerűen – a Fox News, amit bátran fel is vállalnak. Lazább adózási rendszert szorgalmaznak és szigorúbb bevándorlási szabályozást sürgetnek. Álláspontjuk a COVID-19 pandémiával kapcsolatosan az, hogy a médiának köszönhetően vált túlságosan felkapottá, sürgetik a piac, a kereskedelem minél előbbi visszaállítását a rendes kerékvágásba. Politikai hitvallásukban a közösségüket mindennél fontosabbnak tartják és ennek megóvása, illetve kiterjesztése érdekében bármit képesek megtenni. Koherens politikai stratégiájuk van, aki pedig szembegy ezekkel az elképzelésekkel, azokat CAVER-nek nevezik (Citizens Against Virtually Everything) vagyis olyan polgároknak, akik gyakorlatilag mindennel szemben állnak. Támogatóikat bőkezűen honorálják, a Missisipi állam szenátus jelöltje PAC-je 750.000 dollár összegben kapott támogatást. Miután Robert Mercer eladta részét a Breitbart News vállalatból és a Steve Bannonnak is távoznia kellett a főstratéga szerepéből, elemzők sokáig úgy vélték, hogy Richard Uihlein töltheti be a megüresedett helyet. A házaspár, az elnökkel ellentétben nem él aktív digitális életet a közösségi médiában, viszont annál több pénzt használnak fel hirdetésekre. A 2018-as időközi választásokon összesen 26 millió dollárral járultak 60 republikánus kongresszusi jelöltek kampányához, kiérdemelve a GOP legnagyobb pénzdonorai címet.

Az Egyesült Államok egyik legnagyobb magánkézben lévő bankját Warren A. Stephen tulajdonos vezeti, a Stephen Inc-t és 3,5 millió dollárnyi donációval járult hozzá Donald Trump kampányához. Érdekesség, hogy a bankmágnás 2016-ban még a Trump elleni politikai hadviselésbe öntötte a pénzt. Azonos háttérrel rendelkezett mindkét milliomos, azonban Stephen egy republikánus trió tagjaként óriási összegeket áldozott arra, hogy Trump ne kapjon többséget pártján belül és mélyen a zsebükbe nyúlva, 28 millió dollár nagyságban támogattak anti-Trump reklámokat. A széljárás azonban erősen megváltozhatott az amerikai elit köreiben, ugyanis Trump, az április közepén bejelentett, a gazdaságot újjáélesztő akciótervében a financiális partnerek között szerepelt a Stephen Incorporated is, ami az elnök konzultációs partnere lett.

Szitás Péter

Témavezető: Kiss Mária Rita

Alex Isenstadt: Trump super PAC launches wave of anti-Biden ads amid criticism. Politico, 2020.

Anders Melin: Trump Mega-Donor, a Shipping Magnate, Pushes to End a Shutdown. Bloomberg, 2020.

Ballotpedia:

Cristina Alesci: Stephen Schwarzman writes in new book about his role as Trump interlocutor with China. CNN Business, 2019.

Julia La Roche: Steve Schwarzman: Here’s what people get wrong about Donald Trump. Yahoo Finance, 2019.

Kaitlan Collins: Trump campaign and RNC raise $212 million in first quarter. CNN, 2020.

Maggie Severns: The biggest Republican megadonor you’ve never heard of. Politico, 2018.

Michael Kranish: Trump’s China whisperer: How billionaire Stephen Schwarzman has sought to keep the president close to Beijing. Washington Post, 2019.

Opensecrets. org: 

Shawn M. Carter: Who is Geoffrey Palmer, President Trump’s Los Angeles ‘Money Man’? Fox Business, 2020.

Stephanie Saul: The Most Powerful Conservative Couple You’ve Never Heard Of. The New York Times, 2018.

Tim Hains: America First Action” PAC Launches „Beijing Biden” Ads: „Stop China, Stop Joe Biden”. Real Clear Politics, 2020.

Zachary Mider: Battle of billionaires sees Arkansas investment banker pouring in money to stop Trump. The Star, 2016.

Zoe Stern: America First Policies. Factcheck.org, 2018.

 

 

2020. november 25.