Miért tüntetnek a holland gazdák?

Rendőrök lőttek rá egy tizenhat éves fiúra Hollandiában, aki egy traktoros tüntetésen vett részt.

A lövések csak a járművet találták el, valószínűleg nem is a vezetőre céloztak a rendőrök, de az incidens jól mutatja, hogy milyen erős érzelmeket korbácsoltak fel a tüntetések és a kormány javaslata.

Az elmúlt hetekben holland gazdák traktorokkal és egyéb járművekkel torlaszolták el a közlekedési csomópontokat, logisztikai központokat és szupermarketeket. A dühödt tiltakozást a kormánynak az a javaslata váltotta ki, ami arra kötelezné a farmereket, – az EU-s döntésekkel összhangban – hogy 50 százalékkal csökkentsék a mezőgazdasági munkákból származó nitrogén-kibocsátást 2030-ra.

Meglepő módon, bár Hollandia kis területű ország, az USA után a második a világban a mezőgazdasági termékek exportjában. Ez természetesen nem azt jelenti, hogy a második legnagyobb termelő lenne. Kína, India, Brazília jóval többet termel, de annak legnagyobb része a hazai igényeket elégít ki. Hozzátartozik az igazsághoz, hogy Hollandia második helyének egy másik fontos oka, hogy a kis ország elsősorban magas értékű terményeket (például virágokat) exportál, és az export rangsort az eladott termények értéke alapján állítják össze. Mindenesetre a holland mezőgazdaság kivitelének értéke közel 100 milliárd euró, amit az országban tevékenykedő közel 55 000 gazdaság termel ki.

Ahhoz, hogy ez a kis területű ország – Magyarország területének körülbelül 40 százaléka – ilyen komoly exportőr lehessen, a holland gazdák intenzív gazdálkodást folytatnak. Ez azt jelenti, hogy kis területen sok trágya és műtrágya segítségével érnek el magas hozamot. A nitrogén elsősorban a trágyából és műtrágyából származik, így valószínűleg ez lehet az oka, hogy a holland kormány elsősorban a mezőgazdasági termelés csökkentésével akarja elérni a nitrogén kibocsátás radikális csökkentését.

Nézzük meg, hogy mit takar pontosan a kormány döntése. A törvény azt írná elő a gazdáknak, hogy minimum 50 százalékkal csökkentsék a nitrogén kibocsátást. Egyes helyeken, közel a természetvédelmi területekhez, ez az arány akár 80-90-100 százalék is lehet. Azoknak a gazdáknak, akik nem tudnak megfelelni az új elvárásoknak, a földjeit a kormány felvásárolná, kompenzáció gyanánt, amire körülbelül 7 milliárd eurót szánnak. Azok a gazdák, akik továbbra is a mezőgazdaság területén szeretnének dolgozni, a farmok méretének csökkentését és/vagy még modernebb és környezetkímélőbb megoldásokat ajánlanak. A kormány a javaslat következményeiről megpróbált őszintén kommunikálni, amikor kijelentették, hogy az új törvény valószínűleg jó pár gazdaság bezárásához fog vezetni. Reálisabb becslések szerint, azonban a törvény azt fogja eredményezni, hogy a gazdaságok egy jelentős része megszűnik, mások pedig csak csökkentett termelést folytathatnak.

Hollandia tehát egy kicsi ország, ahol nagyon hatékony, az ország jelentős területét elfoglaló gazdálkodás zajlik. Aki járt már Hollandiában, az láthatta, hogy az országban szinte minden egyes négyzetcentiméter hasznosítva van, ezzel szemben érintetlen természet szinte csak foltokban található. Ez magyarázhatja, hogy más (nagyobb) európai országokban nem születtek hasonló drasztikus döntések mostanáig.

Az eredeti cikk itt olvasható.

A szemlét készítette: Papp Gergely

2022. július 11.