Pályázati hírek – kereszténydemokrata programok a BIA támogatásával

Alapítványunk alapszabályban rögzített célja az európai kereszténydemokrata és keresztényszociális eszme megismertetése. E cél érdekében szervez tudományos kutatásokat, konferenciákat, működtet könyvkiadási programot. Saját tevékenysége mellett – alapítványi funkciójából eredően – az alapító okirat által meghatározott módon támogatást nyújt a Barankovics István Alapítványhoz pályázó, hasonló értékrend talaján álló szervezeteknek és egyesületeknek. Célja kereszténydemokrata identitás és kulturális hagyomány ápolása, a keresztény közélet és a nemzeti összetartozás erősítése. Kiemelten kezeli azokat a kezdeményezéseket, amelyek az emberi méltóság, a szubszidiaritás, és a szolidaritás értékeinek megőrzésére és fejlesztésére irányulnak.  Még nem értünk az év második hónapja végére, de már közel negyven támogatási szerződésünk ad lehetőséget kereszténydemokrata programok idei megvalósítására. A támogatottak köre rendkívül sokszínű, ami a keresztény és demokrata civil szektor és szervezetrendszer vitalitását is jelzi egyben.

Értékőrző és értékteremtő mikroközösségek – szubszidiaritás

A Barankovics István Alapítvány kuratóriumának döntési gyakorlatában 2024-ben is prioritást élveznek a hagyományőrző, értékőrző, és értékteremtő egyesületek, a hazai és határon túli magyar mikroközösségek pályázatai.   Amellett, hogy a helyi szinten tenni akaró keresztény civilek erősítik a szubszidiaritás értékét, a társadalmi kapcsolatrendszer ápolásával közösségteremtő és társadalmi tőkét erősítő, az emberek egymásba vetett bizalmát ápoló funkciót is betöltenek. Számos családi nap, gyermeknap, idősek napja, valamint helyi és népi hagyományápolás célját szolgáló rendezvény megvalósításához járul hozzá alapítványunk.  Támogatja például a Hajdúböszörményi Keresztény Családok Egyesületét, a Szentpéterszegiek Baráti Körének Egyesületét, a Dél-Palóciai Hagyományörző Egyesület rendezvényét, a Solti Szőlőhegyért Egyesület Szent György napi programját, az Európa Jövő Generációjáért Alapítványt. Társfinanszírozója az egykori KDNP-s politikus, Deák András emlékét őrző Regnum Marianum Sportegyesület rendezvényének. A Szent Imre Alapítvány 1991 óta aktív szervezője Szentimreváros közösségi és kulturális életének. A  Szt. Imre-templomhoz és Gimnáziumhoz valamint a Szt. Imre-házhoz kötődő civil programok fenntartásában, szervezésében kívánt és kíván szerepet vállalni. Az idén 100 éves a Budai Ciszterci Szent Imre Egyházközség a jubileum alkalmából jelenteti meg a „História, lelkiség és kultúra a Szentimrevárosban” kötetét, amelynek kiadásához szintén hozzájárult alapítványunk. 2024-ben támogatjuk továbbá a keresztény értékvédő Szentlaposi Szűzanya Alapítvány Mária tiszteleten alapuló, vallási- és népi hagyományokat ápoló programsorozatát.

Nemzeti összetartozás

Alapítványunk már korábban is feladatának tekintette az anyaországi és határon túli magyar közösségek kapcsolatainak bővítését célzó projektek inspirálását. Már az első két hónapban is több szerződés született a témában. Alapítványunk támogatást ítélt oda régi külhoni partnerünknek, a nemzeti összetartozás erősítését, a magyarságtudat és a közösségi szellem megszilárdítását célul kitűző Lorántffy Zsuzsanna a Bordrogköz Fejlesztéséért Egyesületnek. Hozzájárultunk továbbá a csángó magyar hagyomány őrzését felvállaló Magyar Népfőiskola Collegium programjának megvalósításához, az Itthon, Szülőföldön, Fiatalon Egyesület, valamint az Ung-Tisza-Szamos-Túr Egyesület kárpát-medencei önkormányzati együttműködést és a határ két oldalán található magyar fiatalok párbeszédét erősítő tevékenységének megvalósításához. A BIA résztámogatást nyújt a Régiókért Alapítvány X. kulturális filmek fesztiváljának megrendezéséhez, amelynek célja a filmek nemzeterősítő erejének növelése, a kulturális hagyományok erősítése, olyan helyi emberekről készült filmek megismertetése, akik itthon és határon túl erősítik a magyar kultúrát.

Szolidaritás

A Barankovics István Alapítvány idén is finanszírozza a társadalom peremére szorult csoportokat segítő kezdeményezéseket, hiszen az emberi méltóság csak a szolidaritás értékének tudatos érvényesítésével biztosítható. Az év első két hónapjában több ilyen program részfinanszírozásáról született megállapodás. A Semmelweis Egyetem által életre hívott  Moravcsik Alapítvány mentális zavarral élőket segítő tevékenysége keretében 2011 óta megrendezi Ki mit tud?-ját,  A tehetségkutatási program terápiás, rehabilitációs hatását az idő bizonyította.  Az Odafigyelünk Rád Egyesület nyírábrányi rendezvényének fókuszában a hátrányos helyzetű csoportok tagjai állnak. A Börzsöny Kulturális és Szabadidő Egyesület a nehéz helyzetben lévő emberek megsegítése jegyében hátrányos helyzetű családoknak, gyermekeiket egyedülállóként nevelő szülőknek és szépkorúaknak szervez szabadidős programot.  Hozzájárulunk a roma kultúra és hagyományőrzés terén dolgozó Újfény Egyesület projektjének megvalósításához is, amely a többségi társadalmat közelebb kívánja hozni a legnagyobb magyarországi etnikai csoport kultúrájához.

Keresztény közélet

Az alapítványt névadója öröksége kötelezi arra, hogy a keresztény világnézet talaján álló közéleti szereplőknek lehetőséget biztosítson értékeik képviseletére. Tevékenysége során ezért több hasonló értékrenddel bíró országos hatókörű szervezetnek nyújt rendszeres támogatást. Részt vállal a kereszténydemokrata médiavilág működésének finanszírozásában, keresztény közéleti helyszínek működtetésében, a kereszténydemokrata szellemű közéleti szereplők nyilvános előadásainak megvalósításában. Hozzájárul például a Magyar Kereszténydemokrata Szövetség, az Ifjúsági Kereszténydemokrata Szövetség, a Barankovics Izraelita Műhely, a Kovács K. Zoltán Alapítvány, a Károlyi Bernát Keresztény Közéleti Egyesület, a Mecseki Keresztény Szalon Egyesület éves programjainak megvalósításához.

 

2024. február 23.