75 éve voltak a kékcédulásként elhíresült választások (3. rész)

A Demokrata Néppárt kampánya az 1947-es választás előtt

 

 A történelemben számtalan választási csalás volt már, de az 1947-es augusztus 31-i a magyar kereszténydemokraták számára különösen emlékezetes. Nemcsak a választási visszaélések és a gátlástalan kommunista hatalmi harc miatt, hanem azért is, mert az irányzat történetének addig jelentősebb fordulata kötődik hozzá: a Demokrata Néppárt minden manipuláció és nehézség ellenére a parlament legerősebb ellenzéki pártjaként került ki a küzdelemből.

 

 

A választási kampány egyenlőtlen erőviszonyok mellett folyt. Míg a kommunisták számára az erőforrások korlátlanul álltak rendelkezésre, és agitátornak a gyárakból kivezényelt munkásokat is mozgósíthattak, addig a többi párt – kiváltképp az ellenzéki pártok – papír, eszköz- és pénzhiányban voltak kénytelenek kampányolni.  A Demokrata Néppárt például saját programját csak augusztus elején tudta nyilvánosságra hozni Győrben, majd ezt követték  a kecskeméti, kaposvári pécsi, miskolci  nagygyűlések.   A DNP 1947-es választási kampányáról relatíve kevés forrás áll rendelkezésre, ezek alapján Szabó Róbert[1] a küzdelem lefolyását a Demokrata Néppárt történetét feldolgozó tanulmányában a következőkben foglalta össze.

“A választási kampány szervezőmunkája Eszterhás György,[2] az FKgP volt nemzetgyűlési képviselője, a kisgazdák volt közigazgatási osztályának vezetője kezébe futott össze. A párt megyei szervezetei a volt kisgazda szervezetek szétesése után és azok nyomán főleg a Dunántúlon jöttek létre. Az FKgP Zala, Vas, Győr-Moson-Sopron, Somogy megyei szervezeteit teljesen átvették, de felgyorsultak a kisgazda pártszervezetek demokrata néppártivá alakulása Baranya-Tolna, Heves-Nógrád, Szabolcs-Szatmár és Csongrád megyében is, ahol korábban nem voltak kiépített néppárti szervezetek.

 

 

A szervezés és az agitáció területén a KALOT tagok mozgósítása volt felbecsülhetetlen hatással, de sokat jelentett a kisgazdapártból kizárt vagy távozott képviselők támogatása, szerepvállalása a Demokrata Néppártban s a lelkészkedő alsópapság rokonszenve. A korabeli feljegyzések szerint pártagitációra 101 ezer forintot fordítottak, s annak fele még későbbiekben is adósságot jelentett. Az ország területének 40%-ában anyagiak híján gyűléseket sem tudtak tartani, helyi párttagjaik fedezték a plakátok és röplapok elkészítését.[3] A párt 14 választókerületben állított képviselőjelölti listát, Jász–Nagykun–Szolnokban nem sikerült alkalmas jelölteket találni, míg Fejér–Komárom–Esztergom választókerületben a hercegprímással szemben nyílt konfrontáció elkerülése miatt elálltak a jelöltállítástól.[4] Még a választási kampány megindulása és a választási programok meghirdetése előtt kísérlet történt egy ún. világnézeti párt létrehozására is, de a megbeszélések a DNP és a Kisgazdapárt un. katolikus szárnya egyesítéséről kudarcba fulladtak.[5] Ezután a DNP választási szövetségest már nem keresett, egyes választókerületekben viszont megvalósult az ellenzéki DNP-MFP-FMDP összefogás. ”[6]

 

Felhasznált források és feldolgozások:

  1. évi XXII. törvény az országgyűlési választásokról

Böhm Vilmos: Választási hadjárat a népi demokrácia módszereivel. Beszélő, 1985/3.

Földesi Margit–Szerencsés Károly: Halványkék választás. Magyarország 1947. (Tanulmány és válogatott dokumentumok) Kairosz Kiadó, 2001.

Hubai László: A magyar társadalom politikai tagoltsága és az 1947-es választások. In: Fordulat a világban és Magyarországon 1947–1949. Szerk.: Feitl István, Izsák Lajos, Székely Gábor. Napvilág Kiadó, 2000. 98–117. o.

Hubai László: Magyarország XX. századi választási atlasza (1920-2000) Napvilág Kiadó, 2001.

Izsák Lajos: A parlamentarizmus vesztett csatája – 1947. In: Parlamenti választások Magyarországon 1920-2010. Szerk.: Földes György, Hubai László. Napvilág Kiadó, 2010. 243-265. o.

Petrás Éva: Barankovics István és pártja az 1945-ös demokráciában és annak utóvédharcában. Múltunk 2017/1.

Szabó Róbert: Egy kereszténydemokrata kísérlet Kelet–Közép–Európában, a Demokrata Néppárt (1944–1949)  In. Pascal Fontaine: Út Európa szívébe. (Szerk.: Kiss Mária Rita) Barankovics István Alapítvány 2016.

Tarján M. Tamás: Mekkora szerepe volt a kékcéduláknak az 1947-es elcsalt választásokon? 

Csönge Attila: Nehogy a reakció idejében észrevegye.  A Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Levéltár Évkönyve 25. (Szolnok, 2010)

[1] Szabó Róbert: Egy kereszténydemokrata kísérlet Kelet–Közép–Európában, a Demokrata Néppárt (1944–1949)  In. Pascal Fontaine: Út Európa szívébe. (Szerk.: Kiss Mária Rita) Barankovics István Alapítvány 2016.

[2] Eszterhás György (1916–2002): jogász, belügyminisztériumi tisztviselő. 1945–1947-ben az FKgP nemzetgyűlési, majd 1947-től 1949-ig a DNP országgyűlési képviselője.

[3] Archivio Generale dell Scuole Pie (AGSP) Tomek Vince hagyatéka, Mások kéziratai (4. sorozat), Barankovics Istvánnak a Demokrata Néppárt működésére vonatkozó iratai és följegyzései (2. tétel) 1945–1949.

[4] Archivio Generale dell Scuole Pie (AGSP) Tomek Vince hagyatéka, Mások kéziratai (4. sorozat), Barankovics Istvánnak a Demokrata Néppárt működésére vonatkozó iratai és följegyzései (2. tétel) 1945–1949.

[5] Izsák, 1985. 94. o.

[6] Az idézet Szabó Róbert: Egy kereszténydemokrata kísérlet Kelet–Közép–Európában, a Demokrata Néppárt (1944–1949)  In. Pascal Fontaine: Út Európa szívébe. (Szerk.: Kiss Mária Rita) Barankovics István Alapítvány 2016.

2022. augusztus 15.