Agy-számítógép interfészek

Az agy-számítógép interfészek (BCI-k) azok a tudományos-fantasztikusnak tűnő eszközök, amelyek a koponyához kapcsolódnak, és az idegjelek szoftverparancsokká történő átalakítását bonyolítják le. Ezek az eszközök lehetővé teszik a bénult emberek számára, hogy kommunikáljanak, használják az internetet, és mozgassanak protézis végtagokat. A BCI-k már vezeték nélküli változatban is elérhetőek. Ha az agyat olvasó számítógépek mindennapjaink részévé válnak, specifikusan képzett orvosokra lesz szükség az apró elektródák és adók telepítéséhez.

Shahram Majidi, a New York-i Mount Sinai Kórház neurológusa, aki a Stentrode nevű BCI-n dolgozik, minimálisan invazív műtétről számolt be, ahol nem szükséges megnyitni a koponyát, és a beavatkozás kevesebb mint három órát vesz igénybe. Azonban a betegek súlyosan fogyatékosak, így a műtétre való felkészülés rendkívül összetett.

A műtét sikerességéhez maximálisan pontos implantátum-behelyezés szükséges, ami nagy kihívást jelent a sebészek számára. Bár a Neuralink robotokat fejleszt a BCI-k telepítésére, Majidi úgy véli, hogy mindig szükség lesz emberi sebészekre és tudósokra a terület fejlődéséhez és a pontos eljárások végrehajtásához.

Eredeti cikk
Fordítás

2024. március 14.