Az elfelejtett háború

Sok éven keresztül a világ közelről figyelte a 2011-ben kirobbant szíriai háború borzalmait. Előbb radikális muszlim terroristák megalapítottak az Iszlám Államot, ami túlnyúlt Szíria határain, és a közösségi médiában terjesztették a propagandát a rémtetteikről. A harcok hatására 2015-ben Európának sosem látott menekülthullámmal kellett szembenéznie. Ugyanebben az évben Oroszország is beavatkozott a harcokba, formailag a szír miniszterelnök kérésére. Az amerikaik a lázadók és a szíriai kurdok támogatásával vettek részt a küzdelemben. 2020-ra úgy tűnt, hogy a konfliktus valamelyest csillapodott. Az orosz segítségnek köszönhetően a kormányerők visszaszerezték az irányítást az ország legnagyobb része felett és az Iszlám Állam szép lassan elvesztette az összes területet, ahol befolyással bírt. Ezzel egyidőben a koronavírus járvány, majd Oroszország támadása Ukrajna ellen teljesen eltérítette a figyelmet Szíriáról. Pedig a konfliktus csak ideiglenesen csillapodott, és egyáltalán nem oldódott meg, és 2022 végén úgy tűnik, hogy újabb fejezetéhez érkezhet.

Az év első felében a bevállalósabb turisták már elkezdték újra látogatni Szíriát, de az elmúlt hetekben újból bombázásokról érkeztek hírek, ráadásul a támadásokat három másik ország hajtotta végre. Az ország déli részében Izrael bombázott katonai célpontokat, ráadásul szokatlan módon a támadások egy részét nappal hajtotta végre. Izrael a főváros térségére és további nagyobb városokra lőtt ki rakétákat, és bár hivatalosan szinte soha nem kommentálják a támadásokat, többnyire az Irán által pénzelt katonai csapatok voltak a célpontban. Az oroszok sosem vonták ki csapataikat Szíriából, és az elmúlt hetekben jelezték is, hogy a térségben tartózkodnak, amikor északon, a kormányellenes felkelők központja, Idlib ellen hajtottak végre légicsapásokat.

Északon az oroszok mellett a török bombázók is megjelentek az égbolton, és szíriai kurd célpontokat vettek tűz alá. A török légitámadások a hivatalos indoklás szerint a néhány hete Isztambul főutcájában elkövetett terrortámadások megtorlása. A terrortámadással a törökök a szíriai kurdokat vádolják, akik azonban tagadják, hogy közük lett volna az eseményekhez, állításuk szerint az egészet a török kormány szervezte meg, hogy legyen indokuk a támadásra.

Szíria népének szenvedései sajnos úgy tűnik, hogy még nem értek véget, az országuk továbbra is nagyhatalmi játszmák helyszíne. Egy helyi lakos úgy jellemezte a helyzetet, hogy a külföldi repülőgépek, mint sasok szállnak az égen, és néha lecsapnak egy-egy rágcsálóra. A helyiek már a motor hangjából felismerik, hogy éppen milyen nemzetiségű gép száll feléjük. Az orosz és a szír gépek régiek, általában már messziről lehet hallani a hangjukat. A török repülők ezzel szemben hangtalanul szállnak, mintha a semmiből jönnének, és úgy is tűnnek el, de ők csak a kurdokra vadásznak.

Oroszország és Irán a szír kormány mellett áll. Asszád kormánya a külföldi segítség nélkül már rég megbukott volna, de így is csak hatalmas áldozatok árán, és csak részlegesen tudja ellenőrizni az országot. Az amerikaiak a kurdokat támogatták, akiknek a segítségével sikeresen legyőzték az Iszlám Államot. A törökök célja pedig, hogy a határ mentén élő szír kurdok ne tudjanak összefogni a törökországi kurdokkal, és ezért akár a hadsereggel is bevonulnának Szíriába. Sokan úgy gondolják, hogy a mostani légitámadásokkal már ezt a lépést készítették elő.

A helyzet pikantériája, hogy ha a törökök tényleg megtámadják a kurdokat, akkor valójában egy NATO ország támad egy másik NATO ország (USA) által támogatott erőket. Ennek megfelelően az amerikai védelmi miniszter önmérsékletre szólította fel a törököket, de kérdés, hogy hallgatnak-e rá. Törökország egyik fő ütőkártyája, hogy egyelőre nem hagyták jóvá Finnország és Svédország csatlakozását a NATO-hoz. Amíg a jóváhagyást lebegtetni tudják, addig megmarad a mozgásterük a régióban és csökkenteni tudják az amerikai nyomásgyakorlás erejét. Amennyiben a törökök megtámadják és meggyengítik a kurdokat annak elsősorban az Iszlám Állam fegyveresei fognak örülni, hiszen őket eddig a kurdok tartották féken. Ebben a politikai játszmában minden mindennel összefügg. Oroszország pedig pont az ilyen manővereknek volt mindig a nagymesteri, ahol látszólag egymástól távoli területeken zajló dolgokat tud összekötni. Az oroszok most Szíriában Asszád támogatásával megerősítették a kapcsolatukat Iránnal, akiktől az utóbbi időben már drónokat is vásároltak az ukrajnai háborúhoz.

Szíria tulajdonképpen egy sakktáblává változott, ahol számos ország próbálja az érdekeit érvényesíteni. Mindeközben a szír nép már több mint egy évtizede vár a békére, ami továbbra sem akar eljönni.

Az eredeti cikk itt olvasható.
A szemlét készítette: Papp Gergely

2022. december 10.