Digitális yuan a láthatáron

A theconversation.com-on megjelent cikk szerint Kína egyre jobban közeledik a digitális yuan (fizetőeszköz) bevezetéséhez. A digitális yuan hasonló technológiára épül, mint a bitcoin, de ennek a használatához szükség van a Kínai Nemzeti Bank engedélyéhez. Jelenleg több helyen is zajlik Kínában az új fizetőeszköz tesztelése. Ennek keretében a résztvevők egy digitális pénztárcát kapnak, ami nem más, mint egy alkalmazás, amit letölthetnek a telefonjukra. Bár Kína még nem jelentett be hivatalos időpontot, hogy mikortól vezetnék be az új fizetőeszközt, nagy valószínűséggel egy év múlva, több lépésben kezdődik el.

Mindeközben a nyugati központi bankok jóval lassabban haladnak a digitális fizetőeszköz bevezetésével. Több tényező is lassítja a haladást nyugaton, ilyenek például az adatvédelmi aggodalmak, illetve az, hogy az új rendszernek milyen hatása lesz a lakossági bankokra.

A digitális yuan bevezetése több kérést is felvet a globális pénzügyi stabilitással kapcsolatban.

Előnyök

Az új fizetőeszköz egyik nagy előnye a jelenlegi fizetésekkel szemben az, hogy egész egyszerűen megkerüli a bankokat. Amikor most kártyával, vagy PayPal-lal fizetünk, akkor látszólag a fizetés egy pillanat alatt zajlik le, legalábbis az ügyfél ezt tapasztalja, de a háttérben az eladó és a vásárló bankja, néha közvetítő bankok is részt vesznek a tranzakcióban, és a tranzakció csak órákkal, néha napokkal később zárul le. Ennek köszönhetően a fizetések nem csak gyorsabbak lesznek, hanem ingyenesek is, hiszen megkerülik a bankokat.

A digitális yuan abban különbözik a bitcoin-tól, hogy a valutát az állam (Kína) is támogatja, így tulajdonképpen hasonlítani fog az egész arra, amikor a központi bank készpénzt bocsát ki. Ugyanakkor a hatóságoknak nagyobb rálátása lesz a pénzforgalomra, hiszen folyamatosan nyomon tudják követni az összes tranzakciót.

Kockázatok

Ha a nyugati világ nagyon lemarad Kína mögött a digitális fizetőeszköz bevezetésével, az számos kockázattal jár.

Jelenleg a nemzetközi tranzakciókhoz az amerikai dollárt használják közvetítőként. Ez azt jelenti, hogy a dollár iránti kereslet nagyon magas, ami több előnnyel is jár, az egyik ilyen kézzelfogható előny, hogy az USA jóval olcsóbban tud pénzt kölcsönözni, mint más országok.

Kína 120 országnak a legnagyobb gazdasági partnere a világon, és a dollár használata közöttük felesleges árfolyamkockázatot is jelent. Ha a tranzakciók digitális yuanban lesznek, akkor nem lesz szükség a dollárra. Kína tagadja, hogy a digitális yuan célja a dollár szerepének átvétele, azt állítják, hogy csak egy alternatívát akarnak nyújtani a nemzetközi tranzakciók lebonyolításához. Az áttérés a dollárról a digitális yuanra a nemzetközi elszámolásokban komoly hatással lesz az amerikai gazdaságra. Ez is hozzájárul Kína és az USA közötti feszültség növekedéséhez.

Amennyiben az amerikai és az európai központi bankok lassan haladnak az új digitális valuta bevezetésével, úgy a bitcoin, vagy a facebook új valutája fog szélesebb körben és gyorsabban elterjedni. Ez azzal a veszéllyel jár, hogy a központi bankoknak nehezebb lesz ellenőrizni és irányítani a gazdaságot pénzkibocsátással, vagy kamatváltoztatással.

Az eredeti cikk itt olvasható.
A szemlét készítette: Papp Gergely

 

2021. május 14.