Miért ússzunk?

Az úszás az egyik legrégebbi sport, bár eleinte valószínűleg nem kikapcsolódás céljából űzte az ember. A jobb memóriától az egészségesebb szívig, a rendszeresen úszók számos szempontból profitálhatnak az úszásból. Magyarország az egyik legjobb hely a világon, ami az uszodák számát, szolgáltatásait és árát illeti.

Egyes kutatások szerint az első úszó a neandervölgyi ember lehetett 100 000 évvel ezelőtt. Ezt azzal támasztják alá, hogy a mai Olaszország területén fekvő tengerparti barlangokban olyan kagylóhéjakból készült eszközöket találtak, amelyeket több méter mélyről kellett a tengerből felhozni. A következő évezredek a vízi sportok visszaszorulását hozták Európában, mert egy hosszabb eljegesedési periódus következett. Afrikában viszont számos olyan leletet találtak, ami azt bizonyította, hogy az úszás fontos része volt az életnek, mind táplálékszerzés, mind kikapcsolódás szempontjából. Egy Algériában talált tízezer éves barlangrajz vízszintesen mozgó embereket ábrázol kinyújtott végtagokkal. Egyiptomban az Úszók barlangjában is hasonló rajzokat fedeztek fel. Ráadásul az afrikai folklórban is számos alkalommal szerepelnek úszó emberek. Kanyarodjunk vissza Európába, az antik korba és azt látjuk, hogy mind a római, mind a görög oktatásban fontos szerepet játszik már az úszás. A fiúknak, akik később harcosok is lehettek, külön fontos volt megtanulni úszni, hiszen egy tengeri csatában könnyen előfordulhatott, hogy a vízben találták magukat.

Régebben az úszásnak inkább praktikus okai voltak, manapság viszont az egészségünk megőrzésének az egyik legjobb módja. A theconversation.com magazin négy indokkal érvel amellett, hogy az úszás az egyik legegészségesebb sport. Az első szerint az úszás a legjobb gyakorlat a szív és érrendszeri betegségek ellen. Mivel az úszás során az összes fő izomcsoportot használjuk, ezért a szívnek is nagyon keményen kell dolgoznia, ami növeli a véráramlást az egész testben. Magyarországon a szív és érrendszeri betegségek okozzák a halálesetek közel felét, ezért itthon különösen ajánlott úszni. A második érv úgy szól, hogy az úszás kiváló a légző izmok erősítése céljából is és emiatt nagyon ajánlott azoknak, akik krónikus légzőszervi betegségben szenvednek. Ezen a területen az úszás még a futásnál és a kerékpározásnál is hasznosabb.

A harmadik érv az úszás mellett, hogy szemben a szárazföldi sportokkal, a vízben való mozgásnál jóval alacsonyabb az ízületekre gyakorolt nyomás, ezért a sport ideális lehet azoknak, akik ízületi problémákkal küzdenek, vagy egy sérülésből épülnek fel éppen. A negyedik ok pedig az úszás és a mentális jóllétünk közötti kapcsolat. A legtöbb sportról elmondható, hogy jó hatással van az ember hangulatára és általában nyugodtabbak vagyunk utána. Az úszásnál azonban olyan összefüggéseket is kimutattak, hogy a rendszeresen úszóknak jobb a memóriája és a kognitív funkciói és erősebb az immunrendszere. Mivel az úszás a futáshoz hasonlóan eléggé monoton sport, ezért ezt a mozgást akár meditációként is fel lehet fogni, ami megmagyarázza, hogy miért csökkenti a szorongást is.

Szabad vizekben kellemesebb úszni, de a téli hónapokban csak az uszodákban lehet sportolni. Magyarország egyértelműen a világ egyik vezető uszoda-nagyhatalma. Rendszeres úszóként nem csak az ország uszodáit ismerem jól, de volt lehetőségem nemzetközi kitekintést is tenni. Belgiumban és Hollandiában viszonylag fontos versenysport az úszás, ezért sok uszoda található, de ezek nagy részét csak a profi sportolók, vagy iskolák látogathatják. Az amatőr úszóknak csak néhány órás idősávok állnak a rendelkezésükre, és akkor is csak egy-két kijelölt sávban úszhatnak. Amikor Amszerdamban elmentem egy uszodába, akkor a magyar belépő sokszorosát fizettem ki azért, hogy egy 25 méteres sávban, tömött sorban ússzak legalább 15 másik emberrel. Ahelyett, hogy ellazulhattam volna, úgy kellett végig figyelni, mint az M7-esen hétköznap reggel, csúcsidőben. A Balkánon Zágrábban és Belgrádban volt szerencsém felkeresni uszodákat. Alapvetően nem volt rossz élmény, de valamilyen okból kifolyólag nem voltak a sávelválasztók felszerelve, így az emberek össze-vissza úszkáltak a medencében.

Ezzel szemben Magyarország, és elsősorban Budapest, az úszók Mekkája. Mindössze 1000 forintért lehet úszni a világbajnokságra épült Duna Aréna olimpiai medencéjében, de hasonló áron lehet bejutni a közel 100 éves Sportuszodába a Margit szigeten. A Dagály fürdő úszómedencéjét termálvízzel töltik fel, a kispesti uszoda faépülete pedig Makovecz Imre organikus stílusát idézi. Ezen az oldalon átfogó képet kaphatunk a budapesti uszodákról, érdemes kihasználni ezt az egyedülálló lehetőséget.

A szemle a következő cikk alapján készült:
Four reasons swimming should be your next workout (theconversation.com)
A szemlét készítette: Papp Gergely

2023. január 29.