Szeretet és féltékenység

A szeretet egy csodálatos, minden sejtünket átjáró érzés. Sokan úgy gondolják, hogy valójában ez adja az élet értelmét. A szeretet jelenléte a legfontosabb tényező a fizikai és mentális jóllétünk és egészségünk megőrzésében és az elégedettségünkkel az életünkkel, legyen a szeretet tárgya egy másik ember, egy kisállat, vagy egy isten. Így kezdi sorait a szerző az Aeon hasábjain, aki a szerelem evolúciós szerepének a kutatója.

Ritkán vagyunk tisztában azzal, hogy valójában a szeretet/szerelem egy evolúciós eszköz, ami azt segíti elő, hogy egymással együttműködjünk, és energiát fektessünk a kapcsolatainkba, elsősorban a családunkba. Annak érdekében, hogy ez jól működjön, a szeretet rengeteg örömöt okoz.

Ezt az örömöt az agyunkban lévő kémiai anyagok okozzák, ezektől az anyagoktól kerülünk euforikus állapotba, vagy érezzük magunkat nyugodtnak, ezek vonzanak azokhoz, akiket szeretünk és ez a jutalmunk azért az energiáért, amit a kapcsolatainkba fektetünk. Végső soron a szerelem nem más, mint egy ravasz evolúciós trükk, ami biztosítja az együttműködést és a génjeink tovább öröklődését. Így az öröm, amit érzünk bár csodálatos, valójában csak egy mellékhatás.

Azonban a szerelem nem csak örömmel járhat, létezik sötét oldala is. Pontosan ezek a kémiai anyagok, illetve az, hogy annyira függünk tőlük, teszik lehetővé a manipulációt és a másik kihasználását. Amikor a szeretet sötét oldaláról beszélünk, akkor az embereknek először a féltékenység jut az eszébe.

A féltékenység, ahogy az összes érzelem, azért alakult ki az evolúció során, hogy felhívja a figyelmünket a lehetséges veszélyekre és előnyökre. Amikor elönt minket a féltékenység, akkor általában három dolgot teszünk. Ha úgy értékeljük, hogy a kapcsolatunk értékes számunkra, akkor vagy megpróbáljuk a partnerünket valahogy elválasztani a riválisunktól, vagy még több energiát fektetünk a kapcsolatba, hogy megakadályozzuk, hogy a párunk elhagyjon minket. A harmadik lehetőség pedig az, hogy kilépünk a kapcsolatból, hiszen ha az időnket és az energiánkat egy előnytelen kapcsolatba fektetjük, akkor jelentősen csökkentjük a reprodukciós esélyeinket és így a génjeink túlélését. De milyen események válthatnak ki féltékenységet? Nos, a válasz nagyban függ attól, hogy férfiakról, vagy nőkről van-e szó.

A féltékenység hasonló intenzitással tör rá a nőkre és a férfiakra is, de általában más események váltják ezt ki belőlük. A nők nagy részénél az érzelmi hűtlenség okoz féltékenységet, a férfiaknál azonban a szexuális hűtlenség a féltékenység fő kiváltó oka. Ennek az eltérésnek az az oka, hogy a férfiak és a nők mást adnak bele egy kapcsolatba. A férfiak elsősorban védelmet nyújtanak és gondoskodnak, míg a nők gyermekeket hoznak a világra. Ha egy nő szexuálisan hűtlen, akkor az utódnemzést veszélyezteti, azaz pont azt, amit ő tud beleadni a kapcsolatba. Amikor egy férfi érzelmileg hűtlen és belebonyolódik egy másik kapcsolatba, akkor pedig pont a gondoskodást és az erőforrásait vonhatja ki a kapcsolatból. A féltékenység tehát egy evolúciós válasz magunk, gyerekeink és végső soron a génjeink túlélését érő fenyegetésekre. A féltékenység tehát sokszor pozitív hatással van ránk, hiszen arra késztet, hogy felmérjük az előnyöket és a hátrányokat, és annak megfelelően döntsünk, néha azonban a féltékenység hatására elveszíthetjük a kontrollt.

Az eredeti cikk itt olvasható.
A szemlét készítette: Papp Gergely

2022. május 17.