Mesterséges intelligencia 2: Időpontkérés Dr. MI-hez

 A gazdasági folyamatok megváltoztatásán túl az egészségügy reformálása a mesterséges intelligencia következő fontos állomása. Itt elsősorban a gépi mélytanulás, a képalkotó diagnosztika, az adatok értelmezése lehet a feladata a közeljövőben. A folyamatok automatizálására kevésbé kerülhet sor, mint a termelési fázisok esetében, de a mesterséges intelligencia itt is kiválthatja az emberi munkát, tehermentesítheti az egészségügyi rendszert a hatékony távdiagnosztizálással. A testi megbetegedések mellett az egyre növekvő számú mentális megbetegedések felismerésében is szerepe lehet az MI-nek, de abban is, hogy a segítségre szorulók ne érezzék magukat stigmatizálva, amiért segítséget kérnek. Az egészségügybe való befektetés a modern kapitalizmus még kiaknázatlan területe, ezáltal az egyik legdinamikusabban fejlődő iparág: a jelenlegi 11 milliárd dolláros egészségügyi befektetések 2030-ra elérhetik a 187 milliárd dollárt világviszonylatban. Ez azonban számos hátránnyal is járhat és a profit, valamint a sikerorientáltság felülírhatja az orvosi etikettet, figyelmen kívül hagyhatja a gépi hibákat.

 

 

Az egészségügy digitalizálása, a telemedicina a COVID-19 idején jutott el a tömegekhez. Az online egészségügyi szolgáltatások, az esetfelismerés, betegkövetés, virtuális döntéshozatali rendszer alkalmazása a világjárvány idején kényszerből terjedt el. Így, az első szint, ahol a mesterséges intelligencia tapasztalható változásokat hozott, az az adminisztráció, az esetek menedzselése. Ennek egyik úttörője az Apixio az Egyesült Államokban, ami az egészségügyi szolgáltatókkal együtt személyre szabott biztosítási csomagot nyújt az ügyfeleknek. Az Abridge AI automatikusan jegyzeteket készít a beteglátogatás során, összegzi a beszélgetésben elhangzottakat, a Syntegra rendszere pedig a beteg kórtörténetét másolja le, így biztosítva felületet a további kutatásoknak, egyúttal teljes anonimitást biztosítva. Az ilyen szöveg-ismeret alapú MI szoftverek alapjául a ChatGPT szolgál. Az Open AI által fejlesztett generatív intelligencia 2022 júniusában egy 305 kérdésből álló orvosi tesztet végzett el sikeresen. Ekkor 60 százalékos arányban volt képes hiteles indoklást adni a felállított kórképre. Az eredmény viszont inkább a helytelen válaszok szempontjából érdekes. Ugyanis a szöveg-ismeret alapú chatbotok esetében a már meglévő, fellelhető, betáplált információ ad választ a kérdéseinkre. Így, a hibás diagnózisok felállításából az adatbázisok és tanulmányok hibáira is lehet következtetni. A ChatGPT legnagyobb lehetősége a más mesterséges intelligenciákkal való kommunikációban rejlik. Az orvosok így jobban megérthetik, hogy egy képalkotó diagnosztika értelmezésére létrehozott MI miért jutott arra a következtetésre amire, hogyan állította fel a diagnózist.

 

 

A chatbotokon kívül más, elsősorban az adminisztrációt könnyítő mesterséges intelligenciákat is tesztelnek egészségügyi intézményekben. Az Atropos által fejlesztett mesterséges intelligencia a biztosítási szolgáltatókhoz eljuttatott anonim kórtörténetekből tud asszisztálni. Az AI támogatásnak megvannak a hátránya is: csak azokban az országokban képes jól működni a mesterséges intelligenciával működtetett egészségügy, ahol a magánszolgáltatók dominálnak. A felhő alapú, elektronikus rendszer az állami egészségügyben is jól működik – Magyarországon ilyen az EESZT, amihez a magánszolgáltatók is hozzáférnek. Az ehhez való hozzáféréshez viszont szigorúbb jogi feltételeknek kell megfelelni, szemben az angolszász modell lazábban szabályozott rendszerével.

 

 

Ma a világ első MI által támogatott egészségügyi intézményében, a tajvani Chinese Medical University Hospitalban az ellátás olyan gyors, hogy a máshol 3 napig tartó laborvizsgálat eredményeit a mintavételtől számított egy órán belül már kézbe veheti az orvos. A mesterséges intelligencia használata az orvoslásban egy olyan kiegészítő lehet, aminek segítségével a medikusok a speciális betegségekre fókuszálhatnak, több esettanulmányt vizsgálhatnak tanulmányaik során. A szerteágazó, felületi tudás helyét az azonnali mélytanulás veheti át. Az MI segítségével előre jelezhetőek az egészségügyi trendek: járványos megbetegedések, életmódbeli sajátosságokból fakadó szív- és érrendszeri megbetegedések, de jobban lehetne szűrni a mentális betegségeket, valamint a függőségeket is. A tanulási folyamat részévé válik, hogy a betegnek egy digitális testképét használják majd, hogy az egyes megbetegedésekre a leginkább hatékony eljárást tudják alkalmazni. A gyógyszeripar jelenlegi tömeggyártása helyett személyre szabott gyógyszereket alkalmazhatnak a jövőben, így a mellékhatások is minimalizálhatóak lesznek. Nem kizárt, hogy a DNS térképünk alapján kizárólag nekünk fejlesztett hatóanyagokkal dolgoznak majd. A mélytanulás további része, a külső, gyógyászati eszközök által gyűjtött adatok értelmezése. Ma már számtalan okoseszköz áll rendelkezésünkre, amelyek folyamatosan figyelik és naplózzák szervezetünk reakcióit. Több alkalommal is dokumentáltak már olyan eseteket, amikor az aktivitásmérő figyelmeztette viselőjét, akár egy esés után egy kialakulóban lévő vérrögre is. A jövőben viszont ezen eszközök specializálódása fog lezajlani. A dubai GluCare cukorbetegeknek fejlesztett eszköze azonnali értesítést küld az okoseszközre, ha viselőjének túl alacsony vagy túl magas a vércukorszintje.

 

 

A mesterséges intelligencia a személyre szabottságban és a kapcsolattartásban is segítséget nyújthat. Egy egészséges ember alapjában véve nem gondolkozik azon, hogy milyen betegségei lehetnek és (szak)orvossal is csak akkor találkozik, ha panasza van. Ez a növekvő számú okoskütyüvel, viselhető orvosdiagnosztikai eszközzel és az optimalizált adminisztrációs technológiákkal együtt változni fog. A személyre szabott egészségügyi ellátás keretében az MI-k automatikusan előre kérhetnek időpontokat szűrővizsgálatokra, műtét utáni kontrollra vagy általános kivizsgálásra, ha valamilyen problémát észlelnek szervezetünk működésében vagy állíthatnak a gyógyszeradagjainkon. A jövőben a virtuális asszisztensek kommunikálhatnak egymással így az orvos-beteg kapcsolat úgy válhat mindennapossá, hogy nem szükséges személyesen találkozniuk egymással.

A befektetők és a fejlesztők óriási optimizmussal tekintenek az MI-ben rejlő lehetőségekre.. Azonban a mesterséges intelligenciában sok hibalehetőség is rejlik, amiknek egy része az ember alkotta rendszerekre vezethető vissza. Ugyanis a mesterséges intelligenciák jelenleg az emberi kutatásokra alapozott adatbázisokból dolgoznak. A hibás döntésekre egyelőre nincs megfelelő jogi válasz sem: kit tartunk felelősnek ilyenkor? Az orvos a mesterséges intelligenciában bízott, aminek tulajdonosi vállalata a kutatási adatokra támaszkodva alkotta meg a modellt. Jelenleg nincs egyértelmű válasz erre a kérdésre. A technológia valódi potenciállal rendelkezik, de ha folytatódni fog az a szélsőséges marketingkampány, ami a mesterséges intelligenciát övezi, fennállhat a veszélye annak, hogy a technológia finomhangolására már nem kerül sor.

Szitás Péter

Forrásjegyzék

Jen Christensen: Paging Dr. AI? What ChatGPT and artificial intelligence could mean for the future of medicine. CNN. 2023.02.03.

Joe McKendrick: Healthcare May Be The Ultimate Proving Ground For Artificial Intelligence. Forbes. 2023.02.22.

Visar Berisha, Julie Liss: AI in Medicine is Overhyped. Scientific American. 2022.10.19.

Geoff Brumfel: Doctors are drowning in paperwork. Some companies claim AI can help. NPR. 2023.04.05.

Evan Bourke: How Artificial Intelligence is revolutionising healthcare. Euronews. 2022.06.22.

Válogatás hasonló írásainkból

Információs társadalom 1: A digitális túltöltöttség és a mentális betegségek

Mentális egészségügyi krízis Európában

Merre tart a Homo Sapiens? 2. – Istent játszani: a génmanipuláció etikai kérdései

Nehéz abbahagyni az antidepresszáns szerek használatát

Számok bűvöletében – hogyan leszünk boldogtalanabbak és kiszolgáltatottabbak, ha csak az adatokra hallgatunk?

2023. április 12.